Sukcesy absolwentów

zobacz co osiągnęli

Paweł Szwiec

absolwent I stopnia
Aviation Management

Całą swoją karierę po studiach związałem z praca w branży lotniczej. Bardzo zależało mi na pozostaniu w branży po studiach, choć mimo braku doświadczenia nie było to proste. Oczywiście zależało mi na podjęciu pracy związanej bezpośrednio z kierunkiem studiów, jednak dość szybko zorientowałem się ze doświadczenie zawodowe po studiach będzie trzeba cierpliwie zdobywać w kolejnych latach. Będąc po studiach posiadałem już staż zawodowy w firmie LS Technics, który odbyłem na lotnisku w Katowicach, gdzie obserwowałem prace obsługi pasażerskiej od strony firmy handlingowej tj. praca przy check-in oraz boardingu. W kolejnych latach pozostałem przy obsłudze pasażerskiej jednak tym razem na lotnisku w Krakowie. Zaczynałem tam od pracy w ramach rocznych praktyk ‘Need help’ a następnie spędziłem kolejny rok pracując w informacji oraz na infolinii lotniskowej. Do dziś uważam, że praca tam pozwoliła mi naprawdę poznać jak działa branża oraz jak funkcjonuje lotnisko, które jest wyjątkowo złożonym organizmem. Kolejne dwa lata spędziłem pracując dla International Airlines Group – jednej z największych na świecie grup lotniczych zrzeszającej miedzy innymi British Airways oraz Iberie. Zajmowałem się tam miedzy innymi analizą danych oraz raportowaniem w dziale zakupów. Dzięki pracy w IAG zdobyłem wiedzę dotyczącą funkcjonowania linii lotniczych w tak dużej grupie jaka jest IAG. Kolejne 4 lata spędziłem w Warszawie w PPL (Polskie Porty Lotnicze), który zarządza m.in. Lotniskiem Chopina oraz posiada udziały w większości polskich portów lotniczych. Tam zajmowałem się tematyką opłat lotniskowych oraz infrastrukturalnych jak i rozwojem siatki połączeń. Ten okres pomimo pandemii, która w międzyczasie bardzo mocno zakłóciła funkcjonowanie branży lotniczej, był dla mnie wyjątkowo owocny. Zdobyłem bezcenne doświadczenie oraz znajomości, co bez wątpienia jest jednym z najbardziej istotnych aspektów funkcjonowania w branży – ułatwia prace i pozwala na dalszy rozwój zawodowy. W marcu 2023 roku zdecydowałem się na powrót do IAG, gdzie dziś odpowiadam za optymalizacje działań grupy w portach lotniczych w Stanach Zjednoczonych oraz w  anglojęzycznej części Karaibów. Przede wszystkim zajmuję się kontraktami związanymi z funkcjonowaniem linii w portach (umowy handlingowe, opłaty lotniskowe itp.) oraz wdrażaniem projektów związanych z transformacją technologiczną. Wiąże się to z koniecznością bliskiej współpracy zarówno z przedstawicielami portów lotniczych jak i dostawcami usług na danym lotnisku w tym miedzy innymi z agentami handlingowymi.

Jedną z moich największych pasji jest lotnictwo. To niezwykle ważne żeby swoje życie zawodowe ulokować w jednym z obszarów, które pasjonują nas najbardziej. Dzięki temu praca staje się przyjemnością, a chęć rozwoju może zaprowadzić nas daleko w karierze. Poza tym interesuje się historią, transportem (nie tylko lotniczym), sportem oraz uwielbiam gotować.

Studia w WSIiZ dały mi wiele. Przede wszystkim pozwoliły rozwinąć swoją pasje do lotnictwa oraz rozpocząć działalność zawodową w branży. Uczelnia współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami, co pozwoliło mi na wyjazd do Anglii na Uniwersytet w Huddersfield w ramach programu Double degree (licencjat uczelni brytyjskiej).

Patrząc na ostatnie 10 lat mojej kariery, muszę przede wszystkim zaznaczyć, że trzeba zawsze uparcie i cierpliwie dążyć do celu realizując swoje założone cele nawet jeśli nie zawsze droga do nich będzie łatwa. To pozwoli osiągnąć sukces. Chęć rozwoju i cierpliwość są kluczowe w tej branży, która podatna za zmiany zawsze przyniesie możliwość dalszego rozwoju.  Myślę, że w życiu zawodowym warto kierować się uporem w dążeniu do celu i nie bać się realizacji swoich pasji nawet pomimo przeciwności, która zawsze pojawia się na naszej drodze.

https://www.linkedin.com/in/pawe%C5%82-szwiec-1383ab12a/

Klub Absolwenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, pokój 45, tel. 17 866 13 18, 17 866 11 55, fax: +48 17 866 12 32
e-mail: absolwent@wsiz.edu.pl