Sukcesy absolwentów

zobacz co osiągnęli

Ewa Wawro

absolwent studiów licencjackich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz uzupełniających na kierunku ekonomia

Na czym polega Pani praca? Czym się Pani zajmuje na co dzień?
Od blisko 20 lat jestem dziennikarzem. To nie jest moje jedyne zajęcie, ale zdecydowanie najważniejsze.  W swojej karierze zawodowej pracowałam w różnych mediach, a co za tym idzie zdobyłam szerokie doświadczenie. Zaczynałam w zawodzie praktycznie od zera, jako dziennikarz radiowy. Po ośmiu miesiącach awansowałam na szefa antenowego rozgłośni radiowej  Radia Fan FM (przejętego z czasem przez Radio Eska). Do tego szybko doszła współpraca z tygodnikiem regionalnym „Nowe Podkarpacie”, co zresztą trwa do dziś. Moja kariera zawodowa szybko się rozwijała.  Kolejne doświadczenia to stanowisko redaktor naczelnego  lokalnego tygodnika samorządowego . W tym samym czasie zdobywałam doświadczenia jako PR-owiec - byłam specjalistą d.s. kontaktów z mediami Urzędu Miasta w Jaśle. Następne lata to praca dziennikarza w gazecie codziennej „Nowiny”. Po likwidacji oddziału regionalnego Nowin w Jaśle zdecydowałam się na własną działalność gospodarczą. Od 2012 r. prowadzę firmę medialno-wydawniczą, jestem wydawcą dwóch portali internetowych: regionalnego www.twojejaslo.pl i ogólnopolskiego www.naszewinnice.pl, z którym związana jest, z roku na rok, coraz bogatsza, inna dziedzina mojej pracy. Tu nie jestem już tylko dziennikarzem – jestem także PR-owcem, znaną w środowisku winiarzy propagatorką polskiego winiarstwa.  W swoim dorobku mam już 3 książki – bogato ilustrowane przewodniki enoturystyczne po polskich winnicach. Od kilku lat jestem sekretarzem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, międzynarodowym sędzią winiarskim , hobbystycznie prowadzę także kilkunastoarową winnicę.  Od ponad roku jestem prezesem Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”,  której sztandarową ofertą jest Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle (www.akademiawina.org.).  Prowadzę szkolenia winiarskie związane z enoturystyką, marketingiem winiarskim, degustacją i ceną wina.  Jak sama pani widzi, trudno jest mi jednym zdaniem odpowiedzieć na czym polega moja praca. Ale najważniejsze jest to, by nasza praca była jednoczesnej naszą pasją, a dla mnie nią jest.

Jak wspomina Pani okres studiów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania?
Bardzo miło. To był fajny okres w moim życiu. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, wykładowców, których obdarzam wielkim szacunkiem i uznaniem, wielu wspaniałych młodszych kolegów, którzy do tego co robią podchodzili poważnie i z pasją.  Atmosfera studiowania bardzo dobra i przyjazna dla studentów. A do tego zachęcający do studiowania system stypendialny.

Czy to, czego nauczyła się Pani w WSIiZ przydało się?
Zdecydowałam się na studiowanie dziennikarstwa już jako osoba o dość ugruntowanej pozycji w zawodzie, dziennikarz ze sporym doświadczeniem, od którego nikt nie wymagał okazania się dyplomem ze studiów kierunkowych, osoba odpowiedzialna za wizerunek władz samorządowych w mediach.  Nigdy jednak, ani przez moment, nie żałowałam tej decyzji.  Wcześniej zdobywałam doświadczenie w zawodzie trochę intuicyjnie, trochę podpatrując bardziej doświadczonych kolegów z branży.  Studia pozwoliły mi usystematyzować wiedzę i ją uzupełnić.  W trakcie studiów utwierdziłam  się w przekonaniu, że ścieżka zawodowa, którą wybrałam była trafionym posunięciem.

Jakie ma Pani rady dla młodszych kolegów/koleżanek studiujących w WSIiZ?
Żyj i pracuj z pasją. To podstawa sukcesu w każdej dziedzinie, a do tego satysfakcja i sama przyjemność.  Trzeba jednak uważać, bo wtedy łatwo stać się pracoholikiem, co niestety mnie w dużym stopniu też dopadło.

Czy ma Pani jakieś motto, którym się Pani kieruje w życiu?
Jak większość z nas mam ich kilka, w zależności od dziedziny życia, o której mówimy. Nawiązując do naszej rozmowy przytoczę słowa  Hilary Hintona  "Zig" Ziglara, czołowego amerykańskiego trenera motywacyjnego i pisarza: „Winda do sukcesu nie działa, ale klatka schodowa jest zawsze otwarta”.
 

Klub Absolwenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów, pokój 45, tel. 17 866 13 18, 17 866 11 55, fax: +48 17 866 12 32
e-mail: absolwent@wsiz.edu.pl